Koprenke

Iz Wikipedije, proste enciklopedije

Koprenke (znanstveno ime Cortinarius) so rod gliv iz družine koprenark (Cortinariaceae). Razširjene so po vsemui svetu in veljajo za rod gliv z nejveč opisanimi vrstami. Trenutno je znanih 2643 vrst.[1]

Značilnosti[uredi | uredi kodo]

Skupna značilnost vseh koprenk je, da imajo mladi primerki med klobukom in betom kopreno, ki se kasneje pretrga in pusti le vlaknat ostanek na betu, ki se pogosto obarva zaradi rjasto rjavih trosov. Običajno je gobo lahko določiti kot članico tega rodu, zelo težko pa zelo težko natančno prepoznati vrsto. Pri določevanju si lahko pomagamo z opazovanjem barvne reakcije na KOH.

Vse gobe v tem rodu tvorijo mikorizo.[2]

Več gob iz rodu Cortinarius je strupenih in povzročajo kronično odpoved ledvic. Nekatere so celo smrtonosne, kot sta poljska koprenka (Cortinarius orellanus) in najlepša koprenka (Cortinarius rubellus). Toksin orelanin je bil najden v 34 vrstah iz družine koprenark (Cortinariaceae) in ga je lahko zaznati zaradi flourescentnosti.[3] Zato velja splošno pravilo, da se izogibamo uživanju gob iz tega rodu, čeprav obstaja tudi nekaj vrst, ki so užitne in cenjene, kot sta naprimer velikanka nagubana koprenka (Cortinarius praestans) in pšenična koprenka (Cortinarius caperatus).

Nekatere barvite koprenke iz oddelka Dermocybe, kot je naprimer krvena koprenka (Cortinarius sanguineus) se lahko uporabljajo kot naravna barvila.

Seznam koprenk najdenih v Sloveniji[uredi | uredi kodo]

Zunanje povezave[uredi | uredi kodo]

Sklici[uredi | uredi kodo]

  1. »Cortinarius | COL«. www.catalogueoflife.org. Pridobljeno 31. maja 2024.
  2. Singer R. (1986). The Agaricales in Modern Taxonomy (4th izd.). Königstein im Taunus, Germany: Koeltz Scientific Books. str. 441. ISBN 3-87429-254-1.
  3. Oubrahim, H.; Richard, J.-M.; Cantin-Esnault, D.; Seigle-Murandi, F.; Trécourt, F. (1997-01). »Novel methods for identification and quantification of the mushroom nephrotoxin orellanine Thin-layer chromatography and electrophoresis screening of mushrooms with electron spin resonance determination of the toxin«. Journal of Chromatography A (v angleščini). Zv. 758, št. 1. str. 145–157. doi:10.1016/S0021-9673(96)00695-4. {{navedi revijo}}: Preveri datumske vrednosti v: |date= (pomoč)