Ivan Mládek

Iz Wikipedije, proste enciklopedije
Ivan Mládek
Portret
Mládek leta 2013
Rojstvo7. februar 1942({{padleft:1942|4|0}}-{{padleft:2|2|0}}-{{padleft:7|2|0}})[1][2][3] (82 let)
Praga, Protektorat Češka in Moravska[d][4][5][3]
Državljanstvo Češkoslovaška[2]
 Češka
Poklicpesnik, pevec, banjoist, skladatelj, pisatelj, gledališki igralec, filmski igralec, glasbeni pisec, risar, slikar, besedilopisec
Poznan poJožin z bažin
OtrociŠtěpán Mládek (*1977)
SorodnikiBohuslav Mládek (oče)
PodpisPodpis
Spletna stran
ivanmladek.cz

Ivan Mládek, češki pevec, skladatelj, bendžoist, komik in slikar, *7. februar 1942, Praga, Protektorat Češke in Moravske.

Svojo glasbeno pot je začel v 50. letih 20. stoletja. Najbolje je poznan po svoji šaljivi pesmi Jožin z bažin iz leta 1976, ki je hitro postala priljubljena po vsem svetu. Mládek se odlikuje tudi z izumitvijo Guitariana, sintetizatorja v obliki kitare. Od 70. let naprej nastopa s svojo zasedbo Banjo Band. V svoji glasbeni karieri je napisal okoli 400 pesmi.

Življenje[uredi | uredi kodo]

Zgodnje življenje, izobrazba in začetek kariere[uredi | uredi kodo]

Ivan Mládek se je rodil 7. februarja 1942 v Pragi pravniku Bohuslavu Mládku. V družini sta bila še dva brata ter mlajša sestra Renata.

Prvotno je imel do glasbe negativen odnos. Z bratom sta obiskovala pouk violine pri praškem kapelniku Vítězslavu Štochlu, vendar mu violina ni približala glasbe. Kasneje se je pri hmeljskih brigadah naučil igrati kitaro, na kateri je zaradi violinskega predznanja brez težav zaigral tudi zahtevnejše akorde. Njegovo končno zanimanje za glasbo je verjetno odločilo srečanje z banjom, nenavadnim inštrumentom na Češkem tistega časa. Odkar si je v Pragi za trideset kron kupil svoj prvi banjo le z nekaj izjemami ni zamenjal glasbila.

Okoli leta 1958 je Mládek začel odkrivati ameriški tradicionalni jazz, kar je bistveno vplivalo na njegovo prihodnje glasbeno delovanje. Leta 1960 ali 1959 je skupaj s pianistom Františkom Safertalom in klarinetistom Jaromírjem Konůpko ustanovil dixielandsko zasedbo Storyville Jazz. Zasedba je igrala v številnih praških ustanovah (Reduta, Pygmalion, center v Hřebenkyju), njen repertoar pa so sestavljale instrumentalne različice skladb jazz zvezdnikov, kot so Fats Waller, Hot Five in Hot Seven ali Bix Beiderbeck. Banjo je imel v tej skupini zgolj funkcijo spremljevalnega inštrumenta, zato je Mládek čez nekaj časa prenehal uživati v nastopanju in začel razmišljati o skupini, katere glasba bi temeljila predvsem na igranju banja. Kasneje se je začela oblikovati prva tovrstna skupina, ki je postopoma pripeljala do ustanovitve Banjo Banda.

Oče ga je skušal vpeljati v slikarstvo, vendar se je Ivan bolj zanimal za glasbo. Mládkovi so živeli v Holešovicah kjer je Ivan obiskoval osnovno šolo. Izobraževanje je nadaljeval na Smichovski srednji strojni šoli. Zatem se je preizkusil kot tehnični pomočnik v neki pisarni, vendar je ugotovil, da takšne službe ne bo mogoče kombinirati z glasbo s katero se je od srednje šole resneje ukvarjal.

Po končani srednji šoli se je začel zanimati za višjo šolo, oče, ki pa je slutil, da tja namerava izključno zaradi glasbe, je sina postavil pred odločitev, ali bo študiral medicino ali pa strojništvo. Ivan se je odločil za strojništvo. Sprejemne izpite je uspešno opravil, vendar je že po prvem semestru študij opustil in se vpisal na Ekonomsko fakulteto v Pragi, kjer je bil sošolec kasnejšega predsednika Češke Václava Klausa.[6]

V letih 1961-1966 je Mládek zamenjal številne glasbene zasedbe, ki jih je sam ustanovil. Konec leta 1961 je igral v triu s kitaristom Milošem Vychytilom (leta 1962 ga je zamenjal Jiří Čech) in banjoistom Jiříjem Špatenkom, leta 1965 je igral z Janom Fleischerjem (drugi bendžo), Pavlom Skálo (perilnik), Jiříjem Halekalom (violončelo) in Janom Melšíkom (kitara). Istega leta je igral v kvartetu z bratom Martinom (tenor banjo), Markom Čermákom (petstrunski banjo) in tubistom Václavom Dědino. Novembra 1966 je skupina, ki so jo sestavljali Mládek (banjo), Jan Fleischer (kitara), Milan Udržal (perilnik) in Jerzy Ziembrowski (kontrabas), nastopila v Camp Clubu v Riegrovyh sadyh.

Skupina je instrumentalno odigrala skladbe »Twelfth Street Rag«, »Side by Side« in češko uspešnico »Zuzana«. Po uspešnem nastopu je Mládek začel nastopati skupaj s pianistom Pavlom Skálo in basistom Jerzyjem Ziembrowskim kot ansambel Old Time Trio na jam sessionih v praškem pesniškem klubu Viola, v univerzitetnem klubu Vltava pa z zasedbo Jazz QB (Mládek, Skála, Ziembrowski, Udržal, Fleischer). Jazz QB je nastopil tudi v Narodnem domu v Smíchovu, kjer so tedaj potekala trampska srečanja, tako imenovani salooni. Na teh večerih folk in country glasbe so trampi izvajali nemi slapstick, katerega je Jazz QB v živo instrumentalno spremljal. Mládek je pogosto koncertiral tudi v gorskih kočah ali rekreacijskih centrih skupaj z Jiříjem Stivínom, Janom Pacákom ali Michalom Kratochvílom.

Jeseni 1967 se je Mládek prijavil kot pomočnik finančnega načelnika za vojno, med katero pa se je zaradi poznanstev in relativne priljubljenosti na glasbeni sceni v Pragi lahko še naprej posvečal glasbi. Nastopal je s svojo skupino ali s triom KTO in "jammal" po raznih praških podjetjih.

7. novembra 1968 je ruske okupacije emigriral v Francijo, kjer je v preteklih letih opravljal več pripravništev. Med potjo se je na vlaku naučil igrati balalajko. Preživljal se je z igranjem balalajke v ruskih klubih v Parizu, predvsem v belogardističnem kabareju U Careviče. Zaradi hudega domotožja se je po šest mesecih vrnil nazaj na Češkoslovaško in skupaj z Václavom Dědino, Jiříjem Čechom, Pavlom Skálo in bobnarjem Tomášem Procházko obnovil zasedbo Old Time Trio s katero so koncertirali v klubu Vltava. Klub Vltava je bil kmalu zatem razpuščen, zaradi česar je Old Time Trio od tedaj naprej igral samo v klubu Viola, poleg tega pa ga praški kulturni center ni priznal kot kvalificiranega, zaradi česar je skupina razpadla.

Istega leta je Mládek z banjoistom Františkom Turkom ustanovil duet Duo Banjos. Do tedaj je Mládek igral zgolj instrumentalno in neavtorsko glasbo. Prvo lastno skladbo je Mládek napisal na pobudo Jana Pacáka, ki je želel melodijo za svojo solo izvedbo; besedilo te pesmi, ki je pozneje postala znana kot »Láďa jede lodí«, je napisal Zdeněk Svěrák. Kmalu za tem je Mládek prejel ponudbo za igranje pri skupini White Stars. Banjoist skupine Marko Čermák mu je ponudil, da skupino spremlja na mandolini. Mládek, čeprav nikoli v življenju ni držal mandoline v roki, je ponudbo sprejel in dva dni kasneje že odigral svoj prvi koncert z White Starsi, katerim je sledilo snemanje albuma Písně amerického západu, na katerem sta nastopili tudi skupini Spirituál Kvintet in Greenhorns. V posnetkih Mládkovega igranja mandoline, je mogoče prepoznati rife in obrate, značilne za Mládkovo igranje na banjo.

Banjo Band Ivana Mládka[uredi | uredi kodo]

Leta 1970 je v praški Lucerni potekal drugi folk in country festival, na katerega je bil Mládek povabljen, da nastopi s svojo skupino, ki je imela takrat še neopredeljeno ime. Kljub Mládkovi nevednosti je bil ansambel na plakatu naveden kot Banjo Band Ivana Mládka, kar je Mládku, poznejšem negodovanju, dalo zagon za obogatitev ansambla in vadbo kratkega repertoarja. Kot se spominja je udeležbo skupine najvrjetneje potrdil pozno zvečer v kakšni gostilni, saj je za sodelovanje s svojo skupino na festivalu izvedel šele s plakatov in se ne spominja, da bi se skupina sama prijavila. Banjo Band, ki so ga sestavljali Mládek, Jiří Augusta in Jiří Přibyl (tenor banjo), Pavel Skála (orgle), Eva Roitová (klavir), Václav Dědina (tuba) in Aleš Sládek (valcha), je odigral štiri instrumentalne skladbe; eno izmed skladb Georgea Formbyja, pesem »Snow Dear Rag«, »Twelfth Street Rag« ter ragtimejevsko različico priljubljene pesemi Jaromírja Vejvode, »Škodá lasky«. Po uspešnem nastopu se je skupina uradno sestala in delo nadaljevala z Jiříjem Havelko, glavnim urednikom Malých žánrů v Supraphonu in Čestmírjem Klosom, urednikom revije Melodie.

Leta 1971 so bili posneti in izdani prvi zvočni posnetki Banjo Banda. Prvi single je izdala založba Supraphon, producent pa je bil Klos. Plošča je vsebovala pesmi »Chodidla« in »Upírova píseň«. Prva pesem je češka različica uspešnice »Happy Feet« iz leta 1930 z besedilom Jiříja Voskovca in Jana Wericha, druga skladba pa je Mládkova prva, za katero je avtor tako besedila kot glasbe. Obe pesmi je pod imenom "Jeňýk Pacák" zapel Jan Pacák. Leto kasneje je izšel singel s pesmijo »Škodá lasky« in znano polko »Hezky od podlahy« Jaroslava Jankovca. Skladbe je zapel Spirituál kvintet, čeprav ta podatek na plošči ni nikjer omenjen. Menedžer skupine je postal Přemysl Černý. Zasedbo, ki je začela postajati profesionalna, so sestavljali Mládek, Přibyl, Augusta (banjo), Tomáš Procházka (bobni) in Jiří Čech (bas kitara).

Po nekajmesečnem igranju v praških ustanovah je Čestmír Klos skupino povezal z režiserjem Janom Schmidom, s čimer se je začelo sodelovanje in kasnejši nastopi v praškem gledališču Ateliér v pevskih programih Večer na pokraji lesa in Každý máme něco. Aprila 1972 je skupina prejela povabilo glavnega urednika revije Melodie Stanislava Titzla na jazzovski festival v Přerovu, kjer njen nastop (samo instrumentalni) ni požel uspeha pri kritikih, bil pa je všeč uredniku, vodji glasbenega oddelka na radijski postaji, ki je istega leta z Banjo Bandom posnel tri skladbe, ki jih je nato odkupila ameriška založba Tempo Hollywood.

Mládek je v svoji glasbeni karieri napisal okoli 400 pesmi. V 80. letih je postal znan tudi kot komik. Njegove humoreske so bile prvič objavljenje leta 1980 v reviji Mladý Svět. Mogoče jih je najti tudi v osmih knjigah, ki jih je napisal. Novih pesmi od 2000. let naprej ne piše več.

Zasebno[uredi | uredi kodo]

Mládek veliko časa preživi na turnejah z Banjo Bandom. V prostem času se ukvarja s slikanjem in igranjem kitare.

Družina[uredi | uredi kodo]

Leta 1969 se je poročil z Evo Mládkovo. Leta 1977 se mu je rodil sin Štěpán, ki je odvetnik in ima hčerki Elinko in Emilko.

Politika[uredi | uredi kodo]

Na političnem področju je Mládek prvotno podpiral Ljudsko demokratsko stranko, pred parlamentarnimi volitvami leta 2013 pa je podprl Stranko svobodnih državljanov. Izjavil je tudi, da je monarhist ter da obžaluje propad Avstro-Ogrske. Meni, da je Češkoslovaška nastala prej po željii držav zmagovalk prve svetovne vojne kot pa Čehov in Slovakov. Svoj monarhizem in pogled na zgodovino je izrazil tudi v glosi "Díky bezvládí blíže k monarchii" (Hvala brezvladju bližje monarhiji).[6][7]

Jožin z bažin[uredi | uredi kodo]

Jožin z bažin (dobesedno Jožin iz močvirja) je Mládkova najbolj znana pesem. Nastala je po naročilu zlinskega glasbenika Zdenka Navrátila. Maskota Navrátilove glasbene skupine je bil prav Jožin. Navrátil je Mládku naročil, da mu napiše pesem, ki bi poslušalcem predstavila maskoto benda. V zameno naj bi Mládek prejel pletenko slivovke.

Pesem je parodija na srednjeveške legende o potujočih vitezih, ki v zameno za ubitega zmaja prejmejo roko kraljeve hčere in pol kraljestva. Protagonistu pesmi župan vasi ob Vizovicah v zameno za ujetega Jožina, ljudožero pošast iz močvirja, obljubi roko svoje hčere in polovico vaške obdelovalne zemlje.

Diskografija[uredi | uredi kodo]

LP[uredi | uredi kodo]

CD[uredi | uredi kodo]

  • Ta country česká, ta je tak hezká Multisonic, 1991
  • The Best Of Banjo Band I. Panton, 1992
  • The Best Of banjo Band II. Panton, 1993
  • Vykopávky Multisonic, 1993
  • Řeky EMG, 1993
  • Pohádky a jiné povídačky Monitor, 1994
  • V hospodě u šesti trampů BaM Music, 1994
  • Písničky Čundrcountry show I BaM Music, 1994
  • Písničky Čundrcountry show II. BaM Music, 1995
  • Dobrý den! (+6x bonus) Bonton, 1996
  • Písničky na chatu Bonton, 1998
  • Nashledanou! (+6x bonus) Bonton, 1999
  • Sweet Sue (stories Lenka Plačková), Fonia 2000
  • Anekdoty do 1. i 4. cenové skupiny
  • Písně o lásce a pravdě BaM Music, 2000
  • Do hlavy ne! Radio servis, 2001
  • Proč mě ženy nemaj rády Warner Music, 2002
  • Milan Pitkin v Coutry estrádě 1 Noveta
  • Milan Pitkin v Coutry estrádě 2 Noveta
  • V Mexiku v taxiku Barci Music, 2002
  • Dáme si eště raz! Barci Music, 2003
  • ... a vo tom to je! D. J. World, 2002
  • 60 nej Sony Music, 2003

Viri[uredi | uredi kodo]

  • Otlík, Samuel (2023). Jazzové revivaly v období normalizace se zaměřením na tvorbu Ivana Mládka (diplomska naloga). Univerzita Palackého v Olomouci.
  • Patrik Ulrich (2023). Perspektiva Ivana Mládka (film) (v češčini). Česká televizie. Pridobljeno 21. aprila 2024.
  • »Fanklub Ivana Mladka«. web.archive.org. 24. avgust 2014. Arhivirano iz prvotnega spletišča dne 24. avgusta 2014. Pridobljeno 12. aprila 2023.
  • »Významní absolventi | Absolventi VŠE«. web.archive.org. 18. julij 2013. Arhivirano iz prvotnega dne 18. julija 2013. Pridobljeno 12. aprila 2023.{{navedi splet}}: Vzdrževanje CS1: bot: neznano stanje prvotnega URL-ja (povezava)
  • »Jožin měl být exhibicionista a obnažovat se. Nevyhověl jsem, říká Ivan Mládek«. iDNES.cz (v češčini). 14. avgust 2022. Pridobljeno 12. aprila 2023.
  • »Eva Mládková | SHOWBIZ.CZ«. www.showbiz.cz. Pridobljeno 12. aprila 2023.
  • »Ivan Mládek: Kraviny nestárnou - Novinky«. www.novinky.cz (v češčini). Pridobljeno 24. oktobra 2023.
  • Svoboda, Jaroslav (7. februar 2023). »Lituje rozpadu Rakousko-Uherska, monarchista Ivan Mládek slaví životní jubileum«. Náš region (v češčini). Pridobljeno 24. oktobra 2023.


Sklici[uredi | uredi kodo]

  1. Arhiv likovne umetnosti — 2003.
  2. 2,0 2,1 Evidence zájmových osob StB
  3. 3,0 3,1 Regional Database of the Central Bohemian Research Library in Kladno
  4. Nacionalna zbirka normativnih podatkov Češke republike
  5. Arhiv likovne umetnosti — 2003.
  6. 6,0 6,1 Livebid.cz. »Ivan Mládek - Autor - Livebid.cz«. Livebid.cz - Aukce (v češčini). Pridobljeno 8. maja 2024.
  7. »GLOSA: Díky bezvládí blíže k monarchii - Neviditelný pes«. iDNES.cz (v češčini). 25. september 2007. Pridobljeno 8. maja 2024.