Uvrstitve slovenskih olimpijcev
Uvrstitve slovenskih športnikov na olimpijskih igrah moderne dobe.
Poletne olimpijske igre 1912[uredi | uredi kodo]
- 2. mesto
- Rudolf Cvetko (sabljanje, ekipno)
Poletne olimpijske igre 1924[uredi | uredi kodo]
- 1. mesto
- 4. mesto
- Stane Hlastan (gimnastika, konj)
- Leon Štukelj (gimnastika, preskok)
- Leon Štukelj (gimnastika, krogi)
- Stane Hlastan (gimnastika, konj na šir)
- Leon Štukelj, Janez Porenta, Stane Žilič, Mihael Oswald, Stane Derganc, Stane Hlastan, Rastko Poljšak in Jože Primožič (gimnastika, vrsta)
- 5. mesto
- Stane Žilič (gimnastika, plezanje po vrvi)
- Stane Derganc (gimnastika, konj)
- Janez Porenta (gimnastika, preskok)
- 6. mesto
- Stane Derganc (gimnastika, konj)
- Janez Porenta (gimnastika, plezanje po vrvi)
- Stane Derganc (gimnastika, konj z ročaji)
Poletne olimpijske igre 1928[uredi | uredi kodo]
- 1. mesto
- Leon Štukelj (gimnastika, krogi)
- 2. mesto
- Jože Primožič (gimnastika, bradlja)
- 3. mesto
- Leon Štukelj (gimnastika, mnogoboj)
- Leon Štukelj, Jože Primožič, Anton Malej, Boris Gregorka, Janez Porenta in Stane Derganc (gimnastika, vrsta)
- 4. mesto
- Jože Primožič (gimnastika, preskok)
- 5. mesto
- Jože Primožič (gimnastika, mnogoboj)
- 6. mesto
- Jože Primožič (gimnastika, drog)
- 7. mesto ;
- Leon Štukelj (gimnastika, bradlja)
Zimske olimpijske igre 1936[uredi | uredi kodo]
- 10. mesto
- Franc Smolej (nordijsko smučanje, 50 km)
Poletne olimpijske igre 1936[uredi | uredi kodo]
- 2. mesto
- Leon Štukelj (gimnastika, krogi)
- 4. mesto
- Lidija Rupnik, Marta Pustišek, Katarina Hribar in Ančka Goropenko (ženska gimnastika, ekipno)
- 6. mesto
- Konrad Grilc, Jože Primožič, Leon Štukelj, Miroslav Forte, Jože Vadnov, Janez Pristov in Boris Gregorka (gimnastika, vrsta)
- 10. mesto
- Branko Ziherl (skoki z deske)
Zimske olimpijske igre 1948[uredi | uredi kodo]
- 9. mesto
- Tone Razinger, Matevž Kordež, Tone Pogačnik in Jože Knific (smučarski teki, 4 x 10 km)
Poletne olimpijske igre 1948[uredi | uredi kodo]
- 5. mesto
- Tone Cerar (plavanje, 200 m)
- Ciril Pelhan (plavanje, štafeta 4x200 m prosto)
Poletne olimpijske igre 1952[uredi | uredi kodo]
- 3. mesto
- Sonja Rozman, Milica Rožman in Ada Smolnikar (gimnastika, skupinski nastop z obroči)
Poletne olimpijske igre 1956[uredi | uredi kodo]
- 5.mesto
- 8. mesto
- 9. mesto
- Milena Usenik (atletika, suvanje krogle)
Poletne olimpijske igre 1960[uredi | uredi kodo]
- 5. mesto
- 8. mesto
- Miro Cerar (gimnastika, mnogoboj)
- Janko Kosmina, Mario Fafangel (jadranje)
- Janez Žirovnik (kolesarstvo, cestna dirka)
- 9. mesto
- 10. mesto
- Milena Usenik (atletika, suvanje krogle)
Poletne olimpijske igre 1964[uredi | uredi kodo]
- 1. mesto
- 3. mesto
- Miro Cerar (gimnastika, drog)
- 4. mesto
- Boris Klavora, Vekoslav Skalak, Jože Berc, Alojz Colja, Lucijan Kleva, Jadran Barut in Marko Mandić (veslanje, osmerec)
- 5. mesto
- 6. mesto
- Miro Cerar (gimnastika, bradlja)
- 7. mesto
- Miro Cerar (gimnastika, mnogoboj)
- Draga Stamejčič (atletika, 80 m ovire)
- 8. mesto
- Franc Červan (atletika, 10.000 m)
Zimske olimpijske igre 1968[uredi | uredi kodo]
- 9. mesto
- 35. mesto
- Alojz Kerštajn (nordijsko smučanje, teki 50 km)
- 40. mesto
- Alojz Kerštajn (nordijsko smučanje, teki 15 km)
- 44. mesto
- Alojz Kerštajn (nordijsko smučanje, teki 30 km)
Poletne olimpijske igre 1968[uredi | uredi kodo]
- 1. mesto
- Miro Cerar (gimnastika, konj)
- 2. mesto
- Ivo Daneu in Aljoša Žorga (ekipno košarka)
- 6. mesto
- Miro Cerar, Janez Brodnik, Milenko Kersnič, Miloš Vratič, Tine Šrot (gimnastika, ekipno)
- Nataša Urbančič (atletika, met kopja)
Zimske olimpijske igre 1972[uredi | uredi kodo]
- 8. mesto
- 10. mesto
- Peter Štefančič (nordijsko smučanje, skoki na normalni skakalnici)
Poletne olimpijske igre 1972[uredi | uredi kodo]
- 5. mesto
- Nataša Urbančič (atletika, met kopja)
- Vinko Jelovac (ekipno košarka)
- 6. mesto
- Janez Andrejašič in Peter Guzelj (kajak)
Poletne olimpijske igre 1976[uredi | uredi kodo]
- 2. mesto
- Vinko Jelovac (košarka)
- 5. mesto
- Vlado Bojović in Radivoj Krivokapić (rokomet)
- 9. mesto
- Bojan Postružnik (lokostrelstvo)
Zimske olimpijske igre 1980[uredi | uredi kodo]
- 4. mesto
- Bojan Križaj (alpsko smučanje, veleslalom)
- 8. mesto
- Boris Strel (alpsko smučanje, veleslalom)
Poletne olimpijske igre 1980[uredi | uredi kodo]
- 5. mesto
- Rok Kopitar (atletika, 400 m ovire)
- Borut Petrič (plavanje, 1500 m prosto)
- Peter Mahne (rokomet)
Zimske olimpijske igre 1984[uredi | uredi kodo]
- 2. mesto
- Jure Franko (alpsko smučanje, veleslalom)
- 5. mesto
- Boris Strel (alpsko smučanje, veleslalom)
- 7. mesto
- Bojan Križaj (alpsko smučanje, slalom)
- 9. mesto
- Bojan Križaj (alpsko smučanje, veleslalom)
Poletne olimpijske igre 1984[uredi | uredi kodo]
- 1. mesto
- Rolando Pušnik (rokomet)
- Alenka Cuderman (rokomet)
- 3. mesto
- Srečko Katanec in Marko Elsner (nogomet)
- 5. mesto
- Filip Leščak (judo, do 78 kg)
- Polona Dornik (košarka)
- 6. mesto
- Darjan Petrič (plavanje, 1500 m prosto)
- 7. mesto
- Bojan Ropret (kolesarstvo, cestna dirka)
- 8. mesto
- Franc Očko (judo, 65 kg)
Zimske olimpijske igre 1988[uredi | uredi kodo]
- 2. mesto
- Mateja Svet (alpsko smučanje, slalom)
- Miran Tepeš, Matjaž Zupan, Primož Ulaga in Matjaž Debelak (nordijsko smučanje, skoki ekipno)
- 3. mesto
- Matjaž Debelak (nordijsko smučanje, skoki na veliki skakalnici)
- 4. mesto
- Mateja Svet (alpsko smučanje, superveleslalom)
- Miran Tepeš (nordijsko smučanje, skoki na normalni skakalnici)
- 9. mesto
- Tomaž Čižman (alpsko smučanje, superveleslalom)
- Rok Petrovič (alpsko smučanje, veleslalom)
- Grega Benedik (alpsko smučanje, slalom)
- Mojca Dežman (alpsko smučanje, slalom)
- Matjaž Zupan (nordijsko smučanje, skoki na veliki skakalnici)
- 10. mesto
- Miran Tepeš (nordijsko smučanje, skoki na veliki skakalnici)
Poletne olimpijske igre 1988[uredi | uredi kodo]
- 2. mesto
- Jure Zdovc (košarka)
- Polona Dornik in Stojna Vangelovska (košarka)
- 3. mesto
- Sadik Mujkič in Bojan Prešeren (veslanje, dvojec brez krmarja)
- Rolando Pušnik in Iztok Puc (rokomet)
- 4. mesto
- Dragana Pešić (rokomet)
- 8. mesto
- Darjan Petrič (plavanje, 1500 m prosto)
- Sašo Mirjanič, Milan Janša in Roman Ambrožič (veslanje, dvojec s krmarjem)
Poletne olimpijske igre 1992[uredi | uredi kodo]
- 3. mesto ;
- Denis Žvegelj in Iztok Čop (veslanje, dvojec brez krmarja) -Prva Olimpijska medalja za samostojno Slovenijo
- Sadik Mujkič, Milan Janša, Sašo Mirjanič in Jani Klemenčič (veslanje, četverec brez krmarja)
Zimske olimpijske igre 1992[uredi | uredi kodo]
- 50. mesto
- Robert Kerštajn (nordijsko smučanje, teki 30 km klasično)
- 58. mesto ;
- Robert Kerštajn (nordijsko smučanje, teki 50 km prosto)
- 67. mesto
- Robert Kerštajn (nordijsko smučanje, teki 25 km zasledovalno)
- 74. mesto
- Robert Kerštajn (nordijsko smučanje, teki 10 km klasično)
Poletne olimpijske igre 1996[uredi | uredi kodo]
- 2. mesto ;
- Brigita Bukovec (Atletika, 100 ovire)
- Andraž Vehovar (Kajak Kanu na divjih vodah, slalom)
- 4. mesto ;
- Sadik Mujkič, Milan Janša, Jani Klemenčič in Denis Žvegelj (veslanje, četverec brez krmarja)
- Iztok Čop (veslanje, enojec)
Poletne olimpijske igre 2000[uredi | uredi kodo]
- 1. mesto ;
- Rajmond Debevec (Streljanje, malokalibrska puška 3x40)
- Iztok Čop, Luka Špik (veslanje, dvojni dvojec)
- 4. mesto ;
- Matej Prelog, Rok Kolander, Milan Janša, in Jani Klemenčič (veslanje, četverec brez krmarja)
- 8.mesto;
Poletne olimpijske igre 2004[uredi | uredi kodo]
- 2. mesto
- 3. mesto
- Jolanda Čeplak (atletika, 800 m)
- Vasilij Žbogar (jadranje, laser)
- Urška Žolnir (judo, do 63 kg)
- 4. mesto
- Vesna Dekleva in Klara Maučec (jadranje, 470-ženske)
- 6. mesto
- Primož Kozmus (atletika, kladivo)
- 9. mesto
- Jani Klemenčič, Miha Pirih, Tomaž Pirih in Gregor Sračnjek (veslanje, četverec brez krmarja)
- Andrej Hrabar in Matija Pavšič (veslanje, dvojec brez krmarja)
- Davor Mizerit (veslanje, enojec)
- 10. mesto
- Merlene Ottey (atletika, 100 m)
- 11. mesto
- 15. mesto
- Matic Osovnikar (atletika, 200 m)
- 16. mesto
- Merlene Ottey (atletika, 200 m)
- 22. mesto
- Alenka Bikar (atletika, 200 m)
- 24. mesto
- Matija Šestak (atletika, 400 m)
- 25. mesto
- Jure Rovan (atletika, palica)
- Teja Melink (atletika, palica)
- 26. mesto
- Matic Osovnikar (atletika, 100 m)
- 31. mesto
- 33. mesto
- Boštjan Buč (atletika, 3000 m z ovirami)
- 36. mesto
- Tina Čarman (atletika, daljina)
- 37. mesto
- 39. mesto
- Gregor Cankar (atletika, daljina)
- 53. mesto
Zimske olimpijske igre 2006[uredi | uredi kodo]
- 6. mesto
- Andreja Mali, Dijana Grudiček, Tadeja Brankovič in Teja Gregorin (biatlon, 4 x 6 km štafeta)
- Dejan Košir (deskanje na snegu, paralelni veleslalom)
- Petra Majdič (smučarski teki, 10 km klasično)
- 7. mesto
- Rok Flander (deskanje na snegu, paralelni veleslalom)
- 8. mesto
- Petra Majdič (smučarski teki, 1,1 km šprint)
- 9. mesto
- Ana Drev (alpsko smučanje, veleslalom)
- 10. mesto
- Jernej Damjan, Primož Peterka, Rok Benkovič in Robert Kranjec (smučarski skoki, ekipno)
- Janez Marič, Janez Ožbolt, Klemen Bauer in Matjaž Poklukar (biatlon, 4 x 7.5 km štefeta)
Poletne olimpijske igre 2008[uredi | uredi kodo]
- 1. mesto
- 2. mesto
- Sara Isakovič, (plavanje, 200 m prosto)
- Vasilij Žbogar, (jadranje, laser)
- 3. mesto
- Lucija Polavder, (judo, ženske nad 78 kg)
- Rajmond Debevec, (strelstvo, malokalibrska puška v trojnem položaju)
- 4. mesto
- 5. mesto
- Mitja Petkovšek (gimnastika, bradlja)
- 6. mesto
- 7. mesto
- Urška Žolnir (judo, ženske do 63 kg)
- Gašper Vinčec (jadranje, finn)
Zimske olimpijske igre 2010[uredi | uredi kodo]
- 2. mesto
- Tina Maze (alpsko smučanje, super veleslalom)
- Tina Maze (alpsko smučanje, veleslalom)
- 3. mesto
- Petra Majdič (smučarski teki, Sprint)
Poletne olimpijske igre 2012[uredi | uredi kodo]
- 1. mesto
- Urška Žolnir, (judo, ženske do 63 kg)
- 2. mesto
- 3. mesto
- Iztok Čop in Luka Špik, (veslanje, dvojni dvojec)
- Rajmond Debevec, (strelstvo, 50 metrov MK puška leže moški)
Zimske olimpijske igre 2014[uredi | uredi kodo]
- 1. mesto
- 2. mesto
- 3. mesto
- Vesna Fabjan, (smučarski teki, šprint)
- Teja Gregorin, (biatlon, zasledovanje)
- Peter Prevc, (smučarski skoki, velika skakalnica)
- Žan Košir, (Deskanje na snegu, paralelni veleslalom)
Poletne olimpijske igre 2016[uredi | uredi kodo]
- 1. mesto
- Tina Trstenjak, (judo, ženske do 63 kg)
Zimske olimpijske igre 2018[uredi | uredi kodo]
- 7. mesto
- 14. mesto
- 22. mesto
- 30. mesto
Poletne olimpijske igre 2020[uredi | uredi kodo]
- 1. mesto
- Benjamin Savšek, (kajak kanu, kanu na divjih vodah)
- Primož Roglič, (kolesarstvo, kronometer)
- Janja Garnbret, (športno plezanje, kombinacija)
- 2. mesto
- Tina Trstenjak, (judo, ženske do 63 kg)
- 3. mesto
- Tadej Pogačar, (kolesarstvo, moška cestna dirka)
- 4. mesto
- Luka Dončić, Klemen Prepelič, Gregor Horvat, Žiga Dimec, Jaka Blažič, Luka Rupnik, Aleksej Nikolić, Zoran Dragić, Vlatko Čančar, Jakob Čebašek, Mike Tobey, Edo Murić(košarka, slovenska moška reprezentanca)
Zimske olimpijske igre 2022[uredi | uredi kodo]
- 1. mesto
- Urša Bogataj, (smučarski skoki, mala skakalnica)
- Urša Bogataj, Nika Križnar, Timi Zajc, Peter Prevc, (smučarski skoki, mala skakalnica, mešana ekipna tekma)
- 2. mesto
- Tim Mastnak, (deskanje na snegu, paralelni veleslalom)
- Žan Kranjec, (alpsko smučanje, moški veleslalom)
- Lovro Kos, Cene Prevc, Timi Zajc, Peter Prevc, (smučarski skoki, velika skakalnica, ekipna tekma)
- 3. mesto
- Nika Križnar, (smučarski skoki, mala skakalnica)
- Gloria Kotnik, (deskanje na snegu, paralelni veleslalom)
- 4. mesto
- 5. mesto
- 7. mesto
- 9. mesto
- 13. mesto
- 28. mesto