Pojdi na vsebino

Uporabnik:AlenP22/Peskovnik

Iz Wikipedije, proste enciklopedije
Nejc Kuhar
Rojstvo1987 (33 let)
DržavljanstvoSlovenija, SFRJ
Poklicklasični kitarist in skladatelj

Nejc Kuhar, slovenski klasični kitarist in skladatelj,* 1987, Ljubljana, Slovenija

Življenje in delo[uredi | uredi kodo]

Nejc Kuhar se je rodil leta 1987 v Ljubljani. Za igranje kitare, ki se ji je resneje začel posvečati s 13 leti, se je navdušil ob poslušanju znanega slovenskega kantavtorja Adija Smolarja. V tem obdobju je začel tudi s kompozicijo. Sprva je pisal preprostejše rock, metal in pop pesmi, ob koncu osnovne šole ter ob vpisu in opravljenih sprejemnih izpitih na Konservatoriju za glasbo in balet Ljubljana (KGBL) pod mentorstvom profesorja Antona Črnuglja, pa se je začel vedno bolj zanimati za klasično glasbo. Leta 2007 je po uspešno opravljeni maturi s študijem kitare nadaljeval na Univerzi za glasbo in upodabljajoče umetnosti na Dunaju, kjer je vstopil v razred svetovno priznanega klasičnega kitarista in pedagoga Alvara Pierrija, hkrati pa je pri skladateljih dr. Rainerju Bischofu in Christianu Minkovitschu študiral kompozicijo, ter oba magistrska študija z odliko tudi zaključil.

Kot solist ter v komornih skupinah EMINENT Duo (z japonsko violinistko Moeko Sugiura) in Prokofiev Guitar Duo (s slovenskim kitaristom Makom Grgićem) Kuhar redno koncertira v Sloveniji in tujini. Poseben čar njegovih koncertov so izvedbe avtorskih skladb. Zanje, prav tako kot za izvedbe del drugih skladateljev, dobiva dobre kritike v mednarodnih glasbenih revijah, kot je npr. Classical Guitar Magazine. Nejc Kuhar je tudi reden gost mednarodnih kitarskih festivalov. Kot solist, predavatelj ali kot član žirij je sodeloval na mednarodnih kitarskih festivalih na Tajvanu (TIGF – Taiwan International Guitar Festival), Kitajskem (Changsha International Guitar Festival), v Liechtensteinu (Ligita – Liechtensteiner Gitarrentage), Avstriji (Forum Gitarre Wien), na Hrvaškem (Zagreb Guitar Festival) in v Sloveniji (Teden kitare v Postojni).

Kuhar sklada za kitaro, druge solistične inštrumente in komorne zasedbe. Leta 2010 je po naročilu Konservatorija za glasbo Dunaj napisal obsežno delo Koncert za pavke in tolkalni ansambel. Leta 2011 je pri Založbi kaset in plošč RTV Slovenija izdal svojo prvo avtorsko zgoščenko, na kateri je mogoče slišati tudi številne druge priznane mlade slovenske glasbene talente: kitarista Maka Grgića, sopranistko Ireno Preda, flavtistko Evo-Nino Kozmus, čelistko Karmen Pečar, violinista Domna Lorenza in godalni kvartet Calisto. Danes obsega njegov opus že okoli 60 del.

Kuharjeve skladbe so doživele izvedbe v dvoranah Slovenske filharmonije in Cankarjevega doma v Ljubljani, washingtonske National Gallery of Art, pa tudi v dunajskih dvoranah Musikverein in Konzerthaus ter v Rahmaninovi dvorani na Moskovskem konservatoriju.

Od leta 2015 predava na Glasbeni akademiji na Dunaju. Leta 2016 je predaval na ameriških glasbenih univerzah The Juilliard School, Manhattan School of Music, Curtis Institute of Music ter University of New York. Od leta 2018 poučuje kitaro, komorno glasbo ter glasbeno pedagogiko na Konservatoriju Josepha Haydna v Eisenstadtu.

Nagrade in priznanja[uredi | uredi kodo]

Nejc Kuhar posega po najvišjih nagradah, ki jih je do sedaj osvojil na mednarodnih kitarskih tekmovanjih v Altheimu v Avstriji, Enschedeju na Nizozemskem, Parmi in Gorici v Italiji, Balah na Hrvaškem, Trevisu v Italiji, pa tudi na mednarodnih tekmovanjih iz kompozicije. S kitarsko skladbo Šest miniatur, za vsak letni čas ena, je leta 2006 zmagal na mednarodnem kompozicijskem tekmovanju v Povolettu, na istem tekmovanju pa je leta 2008 dobil drugo nagrado in izdajo skladbe pri založbi Wicky. Leta 2007 je zmagal na mednarodnem kompozicijskem tekmovanju v Ceccanu v Italiji, kar mu je prineslo izdajo skladbe pri založbi Berben. Od leta 2009 njegove skladbe izdaja svetovno priznana kanadska glasbena založba Les Productions d’OZ. S skladbo Svašta za kontrabas je leta 2010 zmagal na mednarodnem kompozicijskem tekmovanju v Angliji, kar mu je prineslo izdajo skladbe pri založbi Recital Music, istega leta pa je zanjo dobil posebno nagrado na pomembnem kompozicijskem tekmovanju ISB v ZDA, na katerem je zmagal leta 2008. Za svojo skladbo za veliki ansambel, ki mu je Kuhar dirigiral sam, je dobil tretjo nagrado na prestižnem skladateljskem tekmovanju Gustav Mahler v Celovcu.

The Washington Post je zapisal, da so njegove skladbe »eklektične in zabavne«, eden najbolj znanih sodobnih klasičnih kitaristov in skladateljev Roland Dyens (1955–2016) pa je dejal, da »Kuharjeve skladbe kažejo na močno osebnost in da jih Nejc igra odlično«.

Nejc Kuhar je od leta 2008 štipendist Ministrstva za kulturo Republike Slovenije, od leta 2011 pa varovanec Gallusove fundacije.

Viri[uredi | uredi kodo]

  • Jackson, B., 2017. Recent Releases Tuesday: Sheet Music from Mauro Godoy-Villalobos, Nejc Kuhar, and Paul-Erik Söderkvist. Classical Guitar Magazine.
  • SIGIC, 2019. Slovenski kitarist in skladatelj prevzema mesto profesorja na Dunaju.
  • Mager, I., 2011. V glasbo se vrača estetika lepega. Dnevnik.
  • Klančnik, U., 2012. Mladi slovenski kitarski virtuoz osvojil Dunaj. Moškisvet.com.
  • Jelen, L., 2012. Nejc Kuhar, mladi virtuoz. Zarja.