San Giacomo di Veglia

San Giacomo di Veglia
Pogled na središče vasi
Pogled na središče vasi
San Giacomo di Veglia se nahaja v Italija
San Giacomo di Veglia
San Giacomo di Veglia
Geografski položaj v Italiji
Koordinati: 45°58′32″N 12°18′20″E / 45.97556°N 12.30556°E / 45.97556; 12.30556
DržavaZastava Italije Italija
DeželaBenečija
PokrajinaTreviso
Nadm. višina
107 m
Prebivalstvo
 • Skupno3.700[1]
Časovni pasUTC+1 (CET)
 • PoletniUTC+2 (CEST)
Poštna številka
31029
Klicna koda0438
Zavetniksveti Jakob

San Giacomo di Veglia je del občine Vittorio Veneto, v pokrajini Treviso v Italiji.

Geografija[uredi | uredi kodo]

Stoji na ravnini na desnem bregu reke Meschio, južnem delu občine in na meji s Colle Umberto.

Zgodovina[uredi | uredi kodo]

Pod Lombardsko-beneškim kraljestvom je bilo samostojna občina, ki je imela še krajevni skupnosti Carpesica in Formeniga. Kasneje so ga združili s Cenedo. Med prvo svetovno vojno od 19. novembra 1917 do 2. januarja 1918 je bil sedež kraljevega pruskega Jagdstaffel 31 (bojna eskadrila Luftstreitkräfte, zračna enota cesarske nemške vojske).

Zanimivosti[uredi | uredi kodo]

Župnijska cerkev, fasada
Zvonik

Cerkev savetega Jakoba apostola[uredi | uredi kodo]

Župnijska cerkev posvečena zavetniku je na križišču državne Nemške z lokalno cesto št. 71, kjer se tvori trg, na katerem je cerkev, skupaj s samostanom in drugimi upravnimi stavbami.

Župnija je iz prvega desetletja 18. stoletja, svojo sedanjo obliko dolguje posegom 19. stoletja. Fasada z timpanonom in majhno rozeto, je neokrašena in brez oken; štirje dolgi pilastri so edini okras.

Zvonik[uredi | uredi kodo]

Stoji ob glavni cesti Alemagna, sredi vasi. Zvonik svetega Jakoba je ena najbolj značilnih stavb v središču. Je kockasta struktura prekinjena, s tremi majhnimi okni in visok tri od štirih nadstropij ki ga sestavljajo. Na vrhu so zvonovi.

Cistercijanski samostan svetega Gervasia in Protasia[uredi | uredi kodo]

Starodavna skupnost cistercijanov je živela v samostanu v Belluno do 1909, leto, v katerem so se bili prisiljeni preseliti v San Giacomo di Veglia. Kompleks, ki je še zdaj njihov dom, je pred zvonikom in župnijsko cerkvijo. Zasnoval ga je morda Giorgio Massari iz dveh hlevov plemičev Crotta.

Cerkev svetega Antona[uredi | uredi kodo]

Je ob državni cesti Alemagna, v bližini vrat Vittorio Veneto. Cerkev svetega Antona Padovanskega je stavba srednje velikosti in razvita v višino. Nastala je iz dveh teles: glavni je osmerokotne oblike, od katerega ena stranica tvori fasado in mlajšega priloženega zadnjemu delu, z majhno kupolo. Fasada ob cesti je označena z lesenim portalom, z nišo z velikim kipom svetega Antona. Nad njim je okno.

Cerkev, ki je obstajala kot oratorij od renesanse in je bila obnovljena leta 1693.

Villa Nardari[uredi | uredi kodo]

Ob glavni cesti med centrom naselja in cerkvijo svetega Antona je Villa Nadari [2] iz 18. stoletja. Glavna stavba je v treh etažah, odprtine so porazdeljene simetrično: dva para pravokotnih monofor v pritličju, medtem ko je centralni portal z okroglimi glavami in balustrado na prvem, kar naredi elegantno pročelje, na vrhu katerega je napušč.

Območje via delle Filande in reka Meschio[uredi | uredi kodo]

Stara predilnica (muzej sviloprejk)

Via delle Filande je vzhodno od centra, na območju, ki ohranja veliko značilnosti iz zgodnjega 20. stoletja. Tukaj teče reka Meschio, ki s svojimi vodami namaka kmetijska zemljišča (iz katerih nasadov se dobi koruza in grozdje); ob reki so številni dobro ohranjeni objekti in stavbe, opuščena predilnica. V začetku dvajsetega stoletja je bilo dobro razvito gojenje sviloprejk.

Predilnica je sestavljena iz ulice z velikim kompleksom stavb arhitekturne in industrijske vrednosti, kjer prevladuje dimnik: v celoti obnovljena leta 2000, je uporabljena kot muzej sviloprejk, v spomin na zgodovinsko industrijsko tradicijo.

Gospodarstvo[uredi | uredi kodo]

San Giacomo di Veglia je tudi gospodarskega pomena, z lego med železnico in državno cesto Alemagna je glavna industrijska cona v občini Vittorio Veneto. V območju Sangiacomese so tudi žitna skladišča, vinogradi in sadovnjaki.

Sklici[uredi | uredi kodo]

  1. In assenza di dati ufficiali precisi, si è fatto riferimento alla popolazione della parrocchia locale, reperibile nel sito della CEI
  2. Scheda della villa nel sito dell'Istituto Regionale Ville Venete[mrtva povezava]

Zunanje povezave[uredi | uredi kodo]