Pogovor:Jean-Baptiste Lully

Vsebina strani ni podprta v drugih jezikih.
Iz Wikipedije, proste enciklopedije

Problemi[uredi kodo]

Tudi ta članek kaže nekatere za slovensko Wikipedijo dokaj značilne probleme:

- napačno prevajanje plemiških in drugih naslovov

Primer: "Lorenski". Francosko (ali angleško) ime pokrajine Lorraine je v slovenščini Lotaringija, de Lorraine pa je seveda Lotarinški.

- subjektivne oz. vrednostne sodbe (tj. brez ustreznih dokazov)

Tak (navidez najbrž nedolžen) primer je stavek: "Hitro je ugotovil, da so glasbeniki v tem sestavu silno neresni in neodgovorni <...>"

Je to ugotovil ali je tako menil? Ne glede na resnico situacije je besedo "ugotovil", posebno v povezavi s trditvijo, "da SO", mogoče uporabiti samo, če so navedeni tudi dokazi, da je res tako bilo. V nasprotnem primeru je treba to formulirati drugače, kot subjektivno (pa čeprav mogoče utemeljeno) mnenje.

S pravkar omenjenim problemom je povezan tudi naslednji, namreč vnašanje "zanimivosti" (ali TRIVIA)

Osebno se ne strinjam z "uradno" politiko Wikipedije, da takšni podatki ne spadajo vanjo. Nasprotno - ravno najbolj didaktični so. Vendar je tudi - in še zlasti (kajti ljudi ravno "zanimivosti" najbolj zanimajo)! - pri takšnih podatkih treba paziti na ton oziroma natančnost podatkov.

V tem smislu je zelo problematičen stavek: "V zasebnem življenju je bil biseksualen". Ta stavek je namreč TRDITEV.

Osebno me spolno življenje drugih ne zanima; če pa je že treba navajati takšne podatke, jih je nujno treba opremiti z ustrezno formulacijo ALI dokazi - v slednjem primeru pa je potem treba utemeljiti pomen tega podatka za opisane dogodke ali življenje osebe.

Brez dokazov bi bila ustrezna formulacija denimo takšna: "Na podlagi <navedba posrednih indicev> je mogoče sklepati, da je bil Lully v spolnem življenju biseksualen" - in podobno.

In nikoli ne pozabimo, da človekove pravice in dostojanstvo ne zastarajo - tudi s smrtjo ne. -Ta nepodpisani komentar je dodal Uporabnik:86.61.113.217 (pogovorprispevki).

  1. Lorenski je po SP dopustno, čeprav je seveda tudi Lotarinški ok.
  2. Strinjam se s pripombami o natančnosti formulacij in ločevanjem trditev in domnev.
  3. Na pogovornih straneh se podpisujemo. To storiš s klikom na ikono nad urejevalnim okencem ali tako da natipkaš --~~~~.
  4. WP je odprta za pripombe in mnenja, še bolj pa smo veseli kompetentnih novih sodelavcev. Pridruži se nam in odpravi napake, ki te motijo. --IP 213 17:11, 14. november 2007 (CET)[odgovori]